W dokumentach napotykamy Pręgowo po raz pierwszy w 1323 roku, już jako wieś kościelną (znajdował się już w tym czasie we wsi kościół wzniesiony przez Zakon). W 1396 roku Wielki Mistrz krzyżacki, Konrad von Jungingen, podarował wieś, klasztorowi sióstr Brygidek z Gdańska. Nie jest wiadome jak długo wieś pozostawała w posiadaniu klasztoru.
W latach 1460 - 1772 Pręgowo jak i całe Prusy Wschodnie należało do Królestwa Polskiego. W 2 poł. XVI wieku, Pręgowo było nadal własnością klasztoru Brygidek w Gdańsku, wieś była wówczas folwarkiem o powierzchni 2 łanów, należała do dekanatu gdańskiego, parafia znajdowała się w Pręgowie, zaś jej okręg - powiat w Tczewie.
Od 1772 roku Pręgowo stanowiło własność skarbu pruskiego. W 1773 roku, prawdopodobnie z inicjatywy Fryderyka Wielkiego, by poprawić warunki bytowe na tym terenie, powstały w Pręgowie, we wschodniej części, trzy domy mieszkalne, każdy na cztery rodziny.
W 1585 roku kroniki odnotowują, że w Pręgowie istniały dwie gospody: pierwsza nieopodal kościoła, gdzie to biesiadowali goście z Gdańska i druga w probostwie.
Fragment artykułu : http://www.kolbudy.pl
Sklep Kolonialny pana Grunenberga ok 1920r.
zdj. "Pierwszy był Pruszcz" (J. Ciarkowski, M. Ambros-Zezula)
Dzisiejszy sklep Z. Leszczyński
zdj. Angelika Niesiołowska
Zajazd pana Joseph-a Stenzel
zdj. "Pierwszy był Pruszcz" (J. Ciarkowski, M. Ambros-Zezula)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz